Az embernek szórni a gyöngyöt…valami ősit, valami égit, valami hősit, valami régit varázsolunk a Rókusi Általános Iskola tornacsarnokába. Immár tizennyolc éve erre vállalkozik a Gyöngyök és gyémántok tehetséggondozó műveltségi vetélkedő szervezésével a Rókusi Általános Iskola, valamint A Rókusi Iskola a Klebelsbergi Hagyományokért Alapítvány.
A klebelsbergi hagyományokat őrző szegedi Rókusi Általános Iskola 2019-ben is meghirdette a már jelentős múlttal rendelkező Gyöngyök és gyémántok tehetséggondozó műveltségi vetélkedőt, amely az európai történelem, a nemzeti hagyományok ápolásának, kulturális örökségünk megőrzésének és továbbadásának nemes szerepét vallja feladatának.
Tizennyolcadik alkalommal szólítottuk versenyre az általános iskolák 7-8. osztályos diákjai alkotta csapatokat a „Gyöngyök és gyémántok Árpád örökében” tehetséggondozó műveltségi vetélkedő keretében.
Az előző évekhez hasonlóan korhű keretjátékba illesztett történelmi, kulturális barangolásra hívtuk a határokon innen és túl, a Kárpát-medence távoli pontjain tanuló, a történelem iránt érdeklődő 7-8. osztályos diákokat.
Árpád örökében járva különös történelmi zarándoklat keretében bebarangoltuk az Árpád-kori Magyarországot. Bekopogtattunk államalapító királyunkhoz, s az örökébe lépő uralkodókhoz, megidéztük a korabeli mindennapokat, a szerzetesek és szentek életét, átéltük a tatár dúlta Magyarország tragédiáját, majd rácsodálkoztunk a második honalapító által újjáépített országra.
A program meghirdetése és az első forduló
A tehetséggondozó programot 2019 szeptember első hetében hirdettük meg, s felhívásunkra 41 csapat jelentkezett. A csapatok az első forduló feladatait elektronikus formában kapták meg. Mivel a feladatok komplex, sok-sok kutatómunkát és kreativitást igénylő feladatok, így valóban csak a legjobbak juthattak be a 2019. december 14-én a szegedi Rókusi Általános Iskolában megrendezett döntőbe.
A feladatok beküldése is elektronikusan történt, a csapatok által létrehozott Google Drive mappába töltötték fel a versenyfeladatok megoldását.
,,Gyöngyök és gyémántok Árpád örökében” – Az első forduló feladatai
Miközben a versenyben résztvevő csapatok az első forduló feladatainak megoldásán dolgoztak, a Rókusi Általános Iskola diákjai a keretjáték élőképeit próbálták a péntek délutáni próbákon. A szervező tanárok irányításával a gyerekek közreműködésével készültek a díszletek, kellékek és a jelmezek.
Az első forduló feladatainak értékelése
Elektronikus levél formájában értesítettük a csapatokat az első fordulóban elért eredményeikről.
A 16 döntőbe jutott csapat számára küldött levél a döntőre való felkészülést segítő információkat is tartalmazta. A döntő résztvevőit: versenyzőket, felkészítő tanáraikat, az őket nevező intézmények vezetőit, kísérőiket, a szereplő Rókusis diákok szüleit, nagyszüleit, s a zsűri tagjait meghívónk invitálta a rendezvényre.
A verseny döntője
A döntő napján, 2019. december 14-én a keretjátéknak köszönhetően valódi történelmi időutazás részesei voltak a program résztvevői.
A keretjátékba illesztve a 16 csapatra komoly kihívást jelentő feladatok megoldása várt.
Az Árpád-korba visszavarázsló történelmi zarándoklatot megelevenítő „Nyitókép”-et követően a program védnöke, Kalmár Ferenc, Magyarország szomszédságpolitikájának fejlesztéséért felelős miniszteri biztos köszöntötte a résztvevőket.
Ezt követően a „Verecke híres útján jöttem” jelenetben a honfoglaló magyarokkal útra keltünk, s a Kárpát-medencét benépesítették eleink jurtái, majd a kalandozásokat követően a Magyar Királyság születésének lehettünk tanúi az első életkép segítségével. Ehhez kapcsolódott az „Árpád örökében” című történelmi feladat, amelynek keretében Szent István király sok kérdéseire adtak választ a csapatok. Ezzel párhuzamosan az István, a király című rockopera dallamaival varázsolták el a nézőket és a zsűrit az „Oly távol vagy tőlem” zenei feladat keretében a csapatok. A közönség vastapssal jutalmazta az egyedi előadásokat.
A „Hol vagy István király?” népénekben megszólaló mély érzelmek már a Szent István halálától Szent László uralkodásának végéig vezettek vissza. A „Hozzátok haza a Szent Koronát” feladat koronázási jelképeink történetének ismeretére épült, az „Emlékezzünk régiekről!” feladat pedig a kort megidéző mondák feldolgozására szólította a diákokat. A ritmikus prózában megírt alkotásokat a verseny végén meg is szólaltatták a csapatok.
„Ora et labora! – Imádkozzál és dolgozzál!” szól a bencések jelmondata. Ennek szellemében a pannonhalmi apátságba látogattunk el a harmadik jelenet percei alatt. A „Gyógyító szerzetesek” feladat a gyógynövények ismeretére épült.
A „Siralmas ének” az Árpád-kori Magyarország legnagyobb tragédiáját, a tatárjárás történetét mesélte el. A jelenethez kapcsolódó „Második honalapító” történelmi matematika, valamint a „Minden tíz falu építsen egy templomot” feladata a tatár pusztítást követő újjáépítés „mestereit” szólította munkára. Ez utóbbi feladat egyszerre épült a középkori templomépítészet titkainak ismeretére és a korabeli kézművesek tudásával vetekedő restaurátori képességekre.
Az ebédet követően középkori gasztronómiai titkok tárultak fel a „Királyi menyegző”–t követően. A „Lovagi virtus” botforgatói a lovagi kultúra megidézésére vállalkoztak komoly felkészülést igénylő táncaikkal.
„Szent magyaroknak érdemét idézzed!” – szólította fel a program résztvevőit a következő életkép. S versenyzőink a középkori zarándokok tárgyainak elkészítésére vállalkoztak a kézműves feladat megoldása során.
„Az utolsó aranyágacsaka” jelenete a III. András halálát követő évek harcoktól hangos időszakának bemutatásával zárta az Árpád-kort megidéző jelenetek sorát. A ritmikus próza alkotásainak előadása méltó lezárása volt a versenyfeladatok sorának.
Az uzsonnát követően a „Zárókép” az Árpád-korba visszatekintő zarándokok üzenetének megfogalmazásával zárta a múltidézést.
Ezt követően tudták meg a csapatok, hogy a verseny győztese a dunaszerdahelyi Szabó Gyula Alapiskola „Krónikások” nevű csapata lett. A csapat tagjai: Kohút Lora, Polák Zoé, Vajda Dávid, Zsilinszky Zita. Felkészítő tanáraik: Ph. Dr. Lukovics Mária, Ph. Dr. Nagy Adorján.
A keretjáték életre keltése a Rókusi Általános Iskola diákjai által vált valóra: az élőképekben szereplő 50 diák mellett a záróképben közreműködő Rókus Gyermekkar és a csapatokat segítő rókusis diákok közreműködésével kelt életre a múlt.
A próbák kitartó munkát, igazi elkötelezettséget jelentettek a diákok és a munkát irányító tanári csapat számára. A keretjátékban szereplők igazi közösséggé kovácsolódtak a közös munka során. A döntő sikeres megrendezéséhez azonban szükség volt a nevelőtestület egészének közreműködésére is: a csapatok által a döntőn megoldott feladatok javítása, a rend fenntartása, tanulók felügyelete, étkezések előkészítése, lebonyolítása.
A tanári projektcsoport tagjai a munkatervben rögzített menetrend szerint vettek részt a munkában. A zsűri tagjai összeszokott csapatot alkotva a versenyszabályzatnak megfelelően értékelték a csapatok teljesítményét.
A rendezvényen nagy számban vettek részt szülők, nagyszülők, érdeklődő diákok, a versenyző csapatok szurkolói is.
A program keretében mind a versenyzők, mind a keretjátékban közreműködő diákok számára a mai diákságot megszólító, a kompetenciafejlesztés széles tárházát biztosító módszereket alkalmazva értük el a kitűzött célok megvalósulását.
A rendezvényhez kapcsolódó kiadványunk szép emlék a gyerekek számára.
A verseny izgalmainak emlékét őrzi Nagy Adorján tanár úr, a dunaszerdahelyi csapat felkészítő tanára által készített filmes visszatekintés, amely betekintést ad csapatok felkészülésébe, a döntő izgalmaiba is. Ez a kisfilm a dunaszerdahelyi Szó-Tartó című műsorban volt látható.
A székelyföldi csapatok visszaemlékezésüket (Székely Hírmondó, 2019.12.20.) az alábbi gondolattal zárták: „A diákok az értékes könyvjutalmakon kívül magukkal hozhatták egy egész napos múltidézés csodálatos élményeit, valamint azt a tanulságot, hogy összefogással, odaadással és áldozatvállalással lehet olyan igazgyöngyöket varázsolni, amelyek valódi értékek hordozói, és amelyekre szüksége van Árpád minden mai örökösének.”
Képes beszámolóért kattintsanak IDE!
További iskolai fotók a szereplőkről letölthetők itt.